O nouă înfrângere

Scris de  Andrei Chisanovici
Evaluează
(2 voturi)

Politehnica Iaşi - BC Timişoara 77-94(19-26,21-18,17-21,20-29) în Divizia A de baschet masculin

Întâlnirea din această etapă a adus faţă în faţă echipele conduse de câţiva dintre cei care au merite la ultima performanţă a echipei masculine de baschet a Iaşului. De numele lor este legată clasarea Politehnicii (la acea vreme Moldrom) pe locul trei în sezonul 1997-1998 al campionatului naţional. Astfel, pe banca tehnică a oaspeţilor a stat Dragan Petricevic-antrenorul Iaşului de la acea vreme, iar pe banca gazdelor au stat jucătorii de atunci ai Iaşului, Costel Moscalu şi Dumitru Anghel. De remarcat prezenţa şi pe teren a veteranului Anghel, cel care este soluţia de moment de sub panouri.

Iaşul a început în forţă meciul, conducând cu 5-0 după un minut ,mai apoi cu 10-8, dar s-a văzut condusă până la sfârşitul primului sfert (12-21 în minutul 8). În al doilea sfert lucrurile au mers cam în acelaşi fel ca şi în prima perioadă de joc, ieşenii apropiindu-se la două puncte(26-28 în minutul 3), preluând conducerea (31-29 în minutul 5 şi 40-39 în minutul 8), dar la pauza mare se intra cu scorul 40-44. Sfertul al treilea începe parcă prea devreme pentru gazde care timp de trei minute reuşesc doar două puncte şi scorul devine 42-53.Ieşenii revin spre sfârşitul sfertului (56-58 în minutul 8), dar tabela arată înaintea ultimului sfert un avans de opt puncte pentru timişoreni(57-65). Ultimul sfert nu face decât să confirme valoarea superioară a oaspeţilor, care nu au probleme în a câştiga o nouă partidă şi le oferă şansa de a reintra în lupta pentru play-off.Trebuie evidenţiată şi diferenţa de aruncări de trei puncte reuşite de cele două echipe:Iaşul doar 6, Timişoara 12.

Politehnica Iaşi: Dawson 18 puncte, Huludeţ 4 puncte, Hurjui două puncte, Nicolae 16 puncte(1x3), Popovici un punct, Moscalu 10 puncte(2x3), Amarghioalei 5 puncte(1x3), Marinkovic 3 puncte(1x3), McCoullough 16 puncte(1x3), Anghel două puncte, Călinescu.

BC Timişoara: Dzambic 16 puncte(2x3), Petrişor două puncte, Pesic 22 puncte(2x3), Markovic 22 puncte(4x3), Miskovic 3 puncte, Habus 12 puncte(4x3), Păltinişanu 17 puncte, Milencovic, Andrei, Czmor.

Ultima modificare în Sâmbătă, 19 Februarie 2011 23:06
Mai multe articole din această categorie: « Ronaldo părăseşte scena fotbalului Start joc »