Spectacol sub panouri

Scris de  Andrei Chisanovici
Evaluează
(3 voturi)

Politehnica Iaşi-CSM Bucureşti 97-84(28-16,29-22,18-20,22-26) în Divizia A de baschet masculin

Întâlnirea din această seară a adus siguranţa păstrării locului din clasament până la sfârşitul returului, dar mai ales a oferit un spectacol pentru suporterii ieşeni.Pentru a fi siguri de victorie, ieşenii au făcut puţine schimbări în echipă, Dawson şi Kabengele jucând tot meciul, iar McCcullough şi Nicolae câte 38 de minute.

Politehnica a început meciul în forţă ,în primul sfert având în permanenţă avantajul pe tabelă, chiar unul consistent (17-5 în minutul 6, 26-13 în minutul 9). De altfel, pe parcursul întregului joc ieşenii au fost în avantaj.
   În sfertul doi oaspeţii au încercat să se apropie, dar nu au reuşit, ieşenii reuşind câteva coşuri de la distanţă lucru ce le-a oferit un avans liniştitor înainte de pauza mare.
   În sfertul trei tot ieşenii sunt mai convingători, jocul bun prestat fiind în oglindă cu tabela (22 de puncte diferenţă: 66-44 în minutul 6).
   Începutul ultimului sfert pare să-i fi trezit pe bucureşteni, care speculează ineficienţa gazdelor şi se apropie la opt puncte(77-69) atunci când mai erau de jucat 7 minute din meci. Nimic însă nu avea să le mai strice seara ieşenilor, ultimele faze fiind aplaudate în picioare de către suporterii ieşeni care au meritat din plin această victorie obţinută de echipa favorită.

Politehnica Iaşi: McCcullough 32 puncte(4x 3 puncte), Kabengele 24 puncte(3x3 puncte), Dawson 21 puncte(2x3 puncte), Nicolae 13 puncte(1x3 puncte), Amarghioalei trei puncte(1x3 puncte), Anghel două puncte, Moscalu, Huludeţ.

CSM Bucureşti: Tomic 33 puncte(1x3 puncte), Paul 12 puncte(1x3 puncte), Kraemer 17 puncte(1x3 puncte), Santana 6 puncte, Mladenovic 6 puncte, Bennette 8 puncte, Tudosă două puncte.